wtorek, 18 września 2012


Spotkanie 1.


1.Internet-pochodzi od dwóch angielskich słów: international(międzynarodowy) network(sieć). Jest to ogromna międzynarodowa sieć połączonych ze sobą komputerów .



2.Usługi sieciowe:

Możliwości internetu są nieograniczone.Dzięki niemu możemy między innymi:
  • korzystać z poczty elektronicznej(e-mail)
  • rozmawiać na czatach lub prowadzić wideokonferencje
  •  uczyć się bez wychodzenia z domu(e-nauka)
  • pracować(e-praca)
  • robić zakupy (e-zakupy)
  • słuchać muzyki
  • oglądać telewizję (VOD)
  • korzystać z usług e-banku
  • przesyłać pliki (FTP)

3.Zagrożenia w internecie
Korzystając z poczty elektronicznej możemy otrzymywać nieoczekiwane emaile reklamujące różnego typu produkty. Takie listy nazywamy spamem. Obecnie na każde konto pocztowe wysyłane są spamy w masowych liczbach. Często dołączane są do nich załączniki z wirusami. Po otrzymaniu takiego e-maila należy go usunąć. Nie powinno się otwierać załączników w nim zawartych oraz wchodzić na podane adresy. Aby skutecznie bronić się przed spamem należy zainstalować flirt antyspamowy, który rozróżnia spam od pozostałych wiadomości i usuwa go, bądź przenosi do odpowiedniego folderu.

Ostatnio na aukcjach internetowych pojawia się coraz więcej oszustw. Oszuści wystawiają towary, których w ogóle nie mają. Po zakupie kupujący wysyła pieniądze a towaru nie otrzymuje. 
Aby uniknąć oszustw należy przede wszystkim sprawdzić komentarze danego użytkownika, a w szczególności czas ich wystawienia.


Jak należy bronić się przed wirusami ?

Aby skutecznie bronić się przed wirusami, robakami, spamem należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe i wykonywać pełne skanowanie systemu przynajmniej raz w tygodniu.

Najczęstsze zagrożenia to:

-kontakt z treściami pornograficznymi 
-kontakt z materiałami epatującymi przemocą 
-kontakt z pedofilami 
-uzależnienie od Internetu 
-kontakt z internetowymi oszustami 
-nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem 
-konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700) 
-nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł itp.)



4.Konfiguracja połączeń z internetem

Jeśli chcemy korzystać z Internetu musimy mieć jeden z rodzajów połączenia internetowego. Stacje robocze mogą łączyć się z Internetem na kilka sposobów. Jednym z nich jest połączenie za pomocą modemu telefonicznego. Historycznie jest ono jednym z najstarszych, ale do dziś możemy spotkać się z jego zastosowaniem, choć już rzadko. W miarę rozwoju technologicznego zaczęły powstawać nowe szybsze i bardziej niezawodne sposoby. Takie jak połączenia DSL, kablowe, satelitarne, czy bezprzewodowe.


To moja konfiguracja połączenia z internetem:





5.Moja ulubiona przeglądarka

Moją ulubioną przeglądarką jest Google Chrome, ponieważ jest łatwa w obsłudze,szybka i  ma praktyczną możliwość przeglądania stron internetowych w kartach.


Zadanie 1, str.40

Internet umożliwia: 

  1. Szybki i łatwy dostęp do aktualnych informacji poprzez strony różnych portali internetowych. Dzięki takim portalom możemy dowiedzieć się o najnowszych wydarzeniach nawet sprzed kilku chwil. Poza tym możemy na bieżąco sprawdzać stan pogody na najbliższe dni, kursy walut, nowinki techniczne i wiele, wiele innych.
  2. komunikację na duże odległości z każdym zakątkiem ziemi przez liczne programy takie jak Skype czy Gadu-Gadu. Możemy rozmawiać a przy tym nawet widzieć się z drugą osobą  dzięki kamerce internetowej. Taka komunikacja jest o praktycznie nieograniczonym zasięgu i jest tańsza w porównaniu do komunikacji telefonicznej.
  3. dostęp do banków, urzędów czy sklepów bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można płacić rachunki, robić przelewy, załatwiać przeróżne sprawy urzędowe przez internet bez marnowania czasu stojąc w kolejkach. Za pomocą sklepów internetowych możemy robić zakupy i płacić za nie przelewem, a gdy kurier przywiezie paczkę wystarczy ją tylko odebrać. Takie rozwiązania bardzo pomagają osobom niepełnosprawnym, ale także są skierowane do osób lubiących nowoczesne rozwiązania.
  4. dostęp do zasobów publicznych zgromadzonych w sieci. Dzięki udostępnionym zasobom przez innych użytkowników możemy odsłuchiwać muzykę, oglądać filmy, słuchać audiobooki czy też czytać e-booki.
  5. bogatą ofertę pracy i nauki na odległość. Mimo tego, że mamy przed sobą tylko komputer czy laptop możemy pracować przez internet z daną firmą, a nawet kontaktować się z jej innymi pracownikami. Jest to ułatwienie dla pracodawcy, który nie potrzebuje dużej powierzchni biurowej jak i dla pracownika, który nie musi dojeżdżać do pracy i cały czas jest w domu. Jeśli chodzi o naukę na odległość jest to również wygoda obustronna między innymi przez elastyczne godziny nauki. Osoba ucząca się może również być na bieżąco z przerabianym materiałem mimo tego, że jest na przykład za granicą.
  6. urozmaicone spędzanie czasu, w tym także rozrywkę. Możemy znaleźć wiele stron, które udostępniają różne gry, filmy, muzykę, pokoje czatowe. Dzięki temu użytkownik internetu może się odprężyć na różne sposoby.
Zadanie 2 str.40


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz