wtorek, 4 czerwca 2013

Spotkanie 25

Dzisiaj na spotkaniu pracowaliśmy z programem do tworzenia i edycji filmów Microsoft Windows Movie Maker. 

Windows Movie Maker- program daje dostęp do opcji takich jak dzielenie filmu na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak aby były w jednym ciągu

Program jest bardzo prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć jedną ścieżkę dźwiękową. Od wersji 2.1 (która pojawiła się w Service Packu 2 dla Windows XP) program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych.


wtorek, 28 maja 2013

Spotkanie 24

Katalogowanie i edycja zdjęć- Paint Shop Pro

Na dzisiejszym spotkaniu kontynuowaliśmy edycję zdjęć, jednak tym razem przy użyciu programu Paint Shop Pro.


Paint Shop Pro (PSP) - edytor grafiki bitmatowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows.
Stworzony przez firmę Jasc Software, stał się jednym z popularniejszych edytorów pod ten system. Obecnie producentem programu jest Corel, który przejął Jasc w październiku 2004.W PSP można stworzyć nową grafikę jak i też obrabiać gotowy plik, a także poprawiać. Program ma dużą kolekcję pędzli , kształtów figur a także wzorów do malowania oraz gotowych efektów.


poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Spotkanie 23

Dzisiaj na lekcji uczyliśmy się obróbki zdjęć w programie Picasa.

Picasa- menadżer i przeglądarka plików graficznych  umożliwiający organizowanie kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonywanie na nich prostych edycji.



Możliwości programu:
  • Korekcje podstawowe:
    • przycinanie obrazu
    • prostowanie obrazu
    • usuwanie efektu czerwonych oczu
    • tzw. "szczęśliwy traf" – program sam dobiera ostrość, kontrast i kolor
    • retusz
    • automatyczny kontrast
    • automatyczny kolor
  • Dostrajanie:
    • wypełnienie światłem
    • światła – eliminuje szczegóły jasnych obszarów i rozjaśnia zdjęcie
    • cienie – eliminuje szczegóły ciemnych obszarów i przyciemnia zdjęcie
    • temperatura kolorów
  • Efekty:
    • wyostrzenie – wyostrza krawędzie na zdjęciu
    • sepia
    • czarno-białe
    • ocieplenie – poprawia odcienie skóry, wzmacniając ciepłe odcienie
    • ziarno – dodaje ziarno
    • nasycenie – zmienia nasycenie koloru
    • nieostrość – zmniejsza ostrość wokół punktu centralnego
    • poświata


środa, 17 kwietnia 2013

Spotkanie 22


Fotografia cyfrowa-polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.



Lustrzanka cyfrowa-  rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna.Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.





wtorek, 16 kwietnia 2013

Spotkanie 21

Fotografia- rysowanie za pomocą światła.Zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. 

Negatyw-odwrotność pozytywu, czyli oryginału.
 Plik:Pozytyw i negatyw.jpg


Pozytyw-odwrotność negatywu

Aparat fotograficzny


Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na tylnej ściance owego pudełka. zasada działania camera obscuraTa podstawowa budowa nie zmieniła się od czasów pierwszych konstrukcji które można by nazwać prekursorami dzisiejszego aparatu fotograficznego, czyli od czasów Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata), zwanej także kamerą otworkową. 
Dzisiaj jednak otworek zastąpiony jest skomplikowanymi układami precyzyjnych soczewek, a na tylnej ściance jest umieszczona błona światłoczuła lub częściej elektroniczny przetwornik obrazu.



W roku 1928 powstał pierwszy aparat z lustrem stałym (tzw. Lustrzanka), jest to dwuobiektywowy Roleiflex (6 x 6 cm), w 1933 roku firma Ihagee wyprodukowała pierwszą jednoobiektywowa lustrzankę (lustro podnoszone automatycznie na czas naświetlania błony) o nazwie Exakta (4,5 x 6 cm), 1935 rok - Sony "Mavica" 1981 rfirma Kodak wprowadza do sprzedaży pierwszy film barwny. Prototyp pierwszego aparatu elektronicznego to również dzieło firmy Kodak z 1976 roku. Pierwszy elektroniczny aparat do powszechnego użytku który zapisywał obraz na nośnikach magnetycznych zaprezentowała firma Sony na Photokinie w roku 1981. Aparat nazwano Mavica. Był on „pierwszą jaskółką” zapowiadającą nadejście ery aparatów cyfrowych. 





Budowa aparatu

piątek, 5 kwietnia 2013

Spotkanie 18,19,20


Na tych spotkaniach  rozwiązywaliśmy zadania praktyczne, wykorzystując wszechstronność arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel.






Spotkanie 17 


 Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje trygonometryczne.


Dziś na spotkaniu opisywaliśmy funkcje trygonometryczne przy użyciu arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel.

Przygotowaliśmy  tabelę zawierającą wartości  funkcji trygonometrycznych
 w zakresie 0 – 360° ze skokiem co 5°. Do wypełnienia tabeli 
wykorzystywaliśmy  dotychczas poznane zasady.


Spotkanie 16

Praca z arkuszem kalkulacyjnym- funkcje kwadratowe II

Dzisiaj na spotkaniu kontynuowaliśmy opisywanie funkcji kwadratowych, korzystając z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel, który umożliwia oprócz wykonywania  obliczeń również  tworzenie  wykresów.





Spotkanie 15

Praca z arkuszem kalkulacyjnym-funkcje kwadratowe.


Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób. Popularny program stosowany w księgowości oraz w biurze.
Najważniejszym narzędziem arkusza kalkulacyjnego są funkcje (matematyczne, statystyczne, daty i czasu, finansowe, bazodanowe, logiczne), za pomocą których wprowadzone do arkusza dane są automatycznie przetwarzane. Możliwe jest także tworzenie różnego rodzaju symulacji.

Spotkanie 14


Praca z edytorem tekstu.Tabele, zestawienie i krzyżówki. 



Na dzisiejszej lekcji uczyliśmy się jak opracowywać tabele,zestawienia i krzyżówki w Microsofcie Word. Korzystaliśmy z funkcji wstawienia tabeli i jej formatowania.


Spotkanie 13

Praca z edytorem tekstu.Równania i wzory matematyczne.

Microsoft Word może służyć do zapisów równań i wzorów matematycznych.


Program Word automatycznie konwertuje równanie podczas wpisywania, nadając mu profesjonalny format.
  1. Na karcie Wstawianie w grupie Symbole kliknij strzałkę obok pozycji Równanie.
Polecenie Równanie w grupie Symbole
  1. Kliknij odpowiednie równanie lub kliknij pozycję Wstaw nowe równanie, aby wpisać równanie.
Spotkanie 12
Praca z edytorem tekstu-układ okresowy pierwiastków.

Dzisiaj na lekcji informatyki  przygotowywaliśmy w Microsofcie Office Word układy okresowe pierwiastków chemicznych, używając funkcji wstawiania tabeli i jej formatowania.


wtorek, 5 lutego 2013

Spotkanie 11

Moja przyszła kariera zawodowa.


Wybierając szkoła ponadgimnazjalną moją uwagę kierowały głównie licea, gdyż chciałam następnie iść na studia. Największe zainteresowanie wzbudziło we mnie liceum im.Mikołaja Kopernika w Żywcu, gdyż miało bogatą ofertę.Zdecydowałam się na klasę humanistyczną, ponieważ w tych przedmiotach czułam się najpewniej i z nimi chcę wiązać moją przyszłość. Dziennikarsko-medialny całkiem interesująca nazwa, lecz wybierając ten profil zwracałam uwagę na rozszerzenia. Język polski i angielski.
W dzisiejszych czasach znajomość języka jest obowiązkowa chcąc pracować w jakichś dużych korporacjach.Język francuski to dodatkowy język wybrany przeze mnie.Uważam, że mniej znane języki są bardziej cenione.Tłumaczów języka angielskiego czy niemieckiego jest bardzo dużo, a np. chińskiego,fińskiego czy japońskiego na pewno o wiele mniej.
Wybierając profil w liceum zdecydowałam czego będę się uczyć najwięcej przez następne 3 lata i w jakich dziedzinach będę się  przygotowywać do studiów.
Jak na razie nie jest pewna do końca co chciałabym robić w swoim życiu.Mając 16 lat zdanie zmienia się bardzo szybko.Rzecz jasna wiem, że w dzisiejszych czasach bardziej opłacalne są studia związane z przedmiotami ścisłymi takie jak np.budownictwo,informatyka, ale wybierając studia decydujemy co chcemy robić przez całą resztę swojego życia.
Najchętniej studiowałabym socjologie czy pedagogikę,ale znaleźć pracę w tym zawodzie w naszym kraju to nie lada wyzwanie, które jest wręcz niemożliwe.Postanowiłam napisać maturę z geografii na poziomie rozszerzonych a następnie wybrać się na turystykę.Myślę, że jeśli wyjadę za granicę  na pewno znajdę pracę.Ludzie w końcu coraz więcej podróżują, hotele się rozwijają czyli po prostu  cała turystyka.Chcemy  zwiedzać, podziwiać,uczyć się  na temat innych krajów więc myślę, że jako przewodnik spełnię się w swoim życiu.Będę robiła to co kocham i co sprawia mi przyjemność.Dlatego skupiam się na nauce obcych języków, a gdyby moje plany się pokrzyżowały chcę zostać tłumaczem np.języka fińskiego, których na pewno jest mało i tacy ludzie są cenieni o wiele bardziej niż tłumacze języka angielskiego.
Gdzie studiować? Hmm moim marzeniem są studia za granicą, tylko  to bardzo kosztowna sprawa więc jeśli fundusze,które rodzice przeznaczyli na moją edukacje wystarczą bez zastanowienia je podejmę, a jeśli nie Kraków,Poznań czy Wrocław też mnie zadowolą.W końcu idziemy studiować,żeby przygotować się do przyszłego zawodu i zdobyć odpowiednią wiedzę, a nie tylko dobrze się bawić.